A A A

Cordyceps - chiński "dar bogów"

 

Cordyces – znany od ponad 50 000 lat, kiedy to szamani – uzdrowiciele poszukiwali złotego środka na wszelkie choroby i dolegliwości, w dniu dzisiejszym na nowo odkryty i okrzyknięty mianem „superżywności” , głównie dzięki pracom naukowym doktora Halperna.

Cordyceps to grzyb pasożyt, który rozwija się w gąsienicach motyli. Pierwotnym miejscem jego występowania był Tybet. Cordyceps został zauważony przez praktyków medycyny chińskiej. Po dziś dzień wykorzystywany jest w recepturach dietetycznych wykorzystujących jego naturalne właściwości.

Cordyceps jest dostępny w naszych sklepach stacjonarnych w Tychach i Katowicach, jak również wysyłkowo w formie kapsułek oraz proszku -> cordyceps - sklep zielarski

 

Właściwości:

Najważniejsze odkrycie dotyczące tego grzyba, to znalezienie w nim cordycepin – czyli antybiotyków, które są skuteczne w walce z bakteriami, także tymi, które się uodporniły na inne antybiotyki m.in. penicylinę.

 

Potwierdzone naukowo korzyści dla zdrowia płynące z przyjmowania cordycepsu:

 

Wzmocnienie wytrzymałości fizycznej – ważne dla sportowców – badania wykazały, że u ludzi zażywających cordyceps – zwiększyła się komórkowa bioenergia ATP – aż o 55% - dzięki temu zwiększa się wytrzymałość i zmniejsza zmęczenie. Uwagę na to zwrócono na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy 9 chińskich lekkoatletek zażywających cordyceps poprawiło rekordy świata. Na dzień dzisiejszy stosowanie cordycepsu przez zawodowych sportowców jest dozwolone.

 

Bardzo interesujące wyniki badań odnotowano u pacjentów z nowotworami. Badania były prowadzone w Japoni i Chinach i wykazały, że u większości pacjentów stosujących cordyceps – w dawce 6 gram/dziennie przez dwa miesiące poprawił się stan zdrowia. U 46% pacjentów doszło do zmniejszenia guzów a ilość białych ciałek się utrzymała.

 

Poprawa sprawności seksualnej – również udowodniona w badaniach, odnotowano nie tylko wzrost libido ale także wzrost płodności u mężczyzn (wzrost liczby plemników i przeżywalności spermy oraz spadek deformacji plemników),

 

Jeśli dodać do tego inne korzyści m.in. utrzymanie poziomu zdrowego cholesterolu, poprawa działania serca, poprawa w chorobie nerek a nawet cofanie objawów HIV – nie ma już wątpliwości dlaczego ten niepozorny pasożyt zdobywa coraz szersze uznanie na świecie.